BRAZYLIJSKI PRZEMYSŁ GAMINGOWY

WSTĘP

Zapewne miałeś już okazję podziwiać piękno brazylijskiej natury, próbować pysznych brazylijskich dań, tańczyć do rytmu samby. Ale czy wiesz, że Brazylia ma bardzo dynamiczny sektor gier elektronicznych? Aktualnie Brazylia jest głównym hubem gamedevu w regionie i jej przemysł ma dobre perspektywy do wzrostu w kolejnych latach, dzięki możliwościom oferowanym przez rosnący rynek.

Podczas pandemii COVID-19, kiedy firmy z wielu sektorów zmagały się z trudnościami, popyt na produkty związane z branżą gier znacząco rósł – zarówno na gry czysto rozrywkowe, jak i wykorzystywane jako narzędzia w edukacji zdalnej. Dane wskazują, że dochody brazylijskich deweloperów gier wzrosły dwukrotnie od początku pandemii. Przemysł gier wideo pomógł firmom i konsumentom w zarządzaniu trudnościami i restrykcjami nałożonymi przez nowy styl życia.

Nyvi Estephan – gamer and eSports presenter

Brazylijski sektor gier elektronicznych stale wzrastał przez ostatnią dekadę. Przeprowadzony w 2020 r. Spis Przemysłu Gier Elektronicznych wykazał, że w Brazylii działa ponad 375 deweloperów, co wskazuje na 180% wzrost od 2014 r. Studia gamingowe zlokalizowane są w całej Brazylii, jednak najważniejszymi ośrodkami rozwoju branży są Rio Grande do Sul, Manaus, Brasília, Recife i São Paulo.

Pozytywnym perspektywom rozwoju brazylijskiego przemysłu gier komputerowych sprzyja istnienie bogatego ekosystemu, obejmującego dziesiątki małych i średnich studiów, programy wsparcia i finansowania, wyspecjalizowane kierunki uniwersyteckie, duże eventy (BIG Festival, Brasil Game Show) oraz krajowe stowarzyszenie twórców gier (Abragames). Co więcej, w Brazylii ma swoją siedzibę jedna z największych na świecie firm gamingowych – Wildlife.

Od 2014 r. brazylijski sektor gier jest promowany zagranicą przez program Brazil Games, którego celem jest zbieranie danych o branży i przekazywanie ich zainteresowanym w kraju i za granicą, a także prezentowanie brazylijskich gier podczas światowych targów i spotkań. Możesz dowiedzieć się więcej o programie Brazil Games klikając w poniższy link (dostępny w językach portugalskim i angielskim).

Katalog z brazylijskimi firmami biorącymi udział

Source: contxto.com

Obserwując kreatywne i zabawne gry, które są wydawane w Brazylii co roku, staje się jasnym, że brazylijski gamedev rozwija się szybko i jest gotowy do zdobycia większego udziału w światowych rynkach. Eksport brazylijskich gier wzrósł o 600% od 2014 roku, a przewiduje się, że jego potencjał wzrostu jest jeszcze większy. Brazylijscy deweloperzy mają światowe nastawienie, a aż 90% studiów gier już eksportuje swoje produkty i usługi.

Brazylijskie cechy, jak kreatywność i radość, są widoczne w wartościowych grach tworzonych w Brazylii, nie tylko do celów rozrywkowych, ale także edukacyjnych. Wiele z gier, które zdobywają nagrody w konkursach i które zaprezentujemy w tym tygodniu, zostało docenionych zagranicą i dotarło do graczy na całym świecie, przez wszelkiego rodzaju platformy – od telefonów komórkowych po PC. Ponadto, w Brazylii działa wiele innowacyjnych studiów działających w obszarze wirtualnej rzeczywistości (VR).

ZEWNĘTRZNE STUDIA DEWELOPERSKIE (XDev)

Czy wiesz, że wiele gier tworzonych przez studia AAA, jak np. Horizon Zero Dawn, Just Cause 4 i Overwatch powstało przy pomocy brazylijskich talentów? Wiele brazylijskich studiów jest częścią globalnych łańcuchów w sektorze gier, zapewniając wysokiej jakości usługi dużym firmom z branży, takim jak EA, Ubisoft i Sony.

Brazylia jest aktualnie bardzo popularnym kierunkiem dla firm gamingowych poszukujących usług zewnętrznych. Zewnętrzne studia deweloperskie (XDev) zapewniają efektywne kosztowo, elastyczne i wysokiej jakości rozwiązania firmom, które szukają sposobów na wykorzystanie swoich projektów gier. Studia XDev mogą zaoferować różnorodne usługi, takie jak kompleksowe tworzenie gier, współtworzenie, wsparcie po premierze i usługi w chmurze, grafika i animacje 2D/3D oraz projektowanie UX/UI. Możesz sprawdzić ich pracę na poniższych filmach.

Brazylijskie zewnętrzne studia deweloperskie

IMPREZY GAMINGOWE W BRAZYLII

Brazylia jest też centrum gromadzącym graczy zza granicy, dzięki swoim popularnym imprezom gamingowym, jednym z najważniejszych na świecie. Brazil Games Show od 2015 r. (od swojej ósmej edycji) przyciąga ponad 300 tysięcy uczestników, co czyni ten festiwal największą imprezą gamingową w Ameryce Łacińskiej i jedną z największych na świecie.

Brazil Independent Game Festival (BIG Festival) to event który najlepiej odzwierciedla krajową produkcję i znaczącą rolę brazylijskiego gamedevu dla Ameryki Łacińskiej. Rosnąca popularność festiwalu, w regionie i na świecie, odpowiada rosnącej roli Brazylii jako ośrodka tworzenia gier. W 2021 r., w wirtualnych spotkaniach biznesowych podczas BIG Festiwalu wzięło udział 545 firm z 64 krajów, a ponad 100 wykładów słuchało 500 tysięcy uczestników.

WYJĄTKOWE BRAZYLIJSKIE GRY

Brazylijskie gry są doceniane przez krytyków i graczy za ich wysoką wartość, świetną grafikę i dobrą grywalność. Gracze na całym świecie czerpią przyjemność z tych gier, grając na telefonach, PC i konsolach. Chcielibyśmy przedstawić wam 10 przykładów wyjątkowych gier, które są przykładami wysokiego poziomu osiągniętego przez brazylijski gamedev.

HORIZON CHASE TURBO – Aquiris

Dostępne na PC, PS4, Xbox, Switch

Masz ochotę na wysokooktanowe emocje podczas wyścigów sportowych samochodów? Brazylijskie studio Aquiris przedstawia Horizon Chase Turbo – grę, w której możesz zmierzyć się z przyjaciółmi w intensywnych wyścigach samochodowych. Gra jest swoistym hołdem dla klasycznych 16-bitowych wyścigów, które zdefiniowały generację szybkiej, szalonej, zręcznościowej rozrywki w latach 80. i 90.

„Świetnie się bawiłem przy Horizon Chase Turbo. Ze wszystkich gier retro, które ukazały się w ciągu ostatnich kilku lat, ta jest jednym z moich faworytów. Trudno przestać w nią grać… Jest naprawdę uzależniająca, zawsze sobie myślisz: jeszcze jeden wyścig.” Destructoid

DANDARA – Long Hat House

Dostępne na PC, iOS, Android, Switch, PS4

W dziwacznym świecie, w którym uciskani stoją na krawędzi zapomnienia, Dandara przebudziła się, by zmienić świat. Dandara to platformówka 2D typu Metroidvania. Jej mityczny bohater może przemierzać świat gry, przeciskając się i przeskakując między różnymi powierzchniami.

„Rozgrywka jest na pierwszym planie i zapewnia doświadczenie Metroidvanii, dające niezmierną satysfakcję od samego początku gry aż do jej nieuniknionego przejścia.” Hardcore Gamer

OUT OF SPACE – Behold studios

Dostępne na PC, Switch, PlayStation, Xbox

Dowiedz się, co by się stało, gdybyś razem z przyjaciółmi wybrał się w podróż Out of Space. Ta strategiczna gra typu multiplayer, oparta na współpracy on-line, opowiada o życiu ze współlokatorami na statku kosmiczny. Kto ogarnie bałagan, kto nakarmi szczeniaczka i, co najważniejsze, kto posprząta lepką maź po kosmitach? Out of Space to najnowsza produkcja lubianego Behold Studio, które wcześniej wypuściło Knight of Pen & Paper i Chroma Squad.

„Wyjątkowa mieszanka śmiesznej gry kooperacyjnej i poważnej gry strategicznej, w której zawsze masz co robić, niezależnie od tego, czego od niej oczekujesz.” Indie Games +

SKY RACKET – Double Dash Studios

Dostępne na PC, Switch, Xbox

Sky Racket to gra, która łączy dwa klasyczne gatunki złotej ery Arcade: shoot’em up i łamacz cegieł. W świecie, w którym nie możesz atakować, jedynym wyjściem jest użycie rakiety do odbijania pocisków wroga! Odbijaj pociski w stronę przeciwników i ocal galaktykę.

„Sky Racket to ekscytująco zabawny list miłosny do gier retro. Double Dash udało się połączyć dwa gatunki w taki sposób, że ma się wrażenie, że powinny być razem od zawsze.” Shacknews

TETRAGON – Cafundó Creative studios

Dostępne na PC, Switch, Xbox, PS4

Tetragon to gra logiczna 2D osadzona w świecie o kwadratowym kształcie, w którym ściany mogą nagle zmienić położenie, zmieniając siłę grawitacji w grze. Rozgrywka obejmuje sekwencję łamigłówek prowadzonych przez głęboką narrację. Aby odnaleźć swojego syna, Lucius musi użyć mocy Tetragenu, aby przesuwać wieże i wchodzić w interakcję z dźwigniami obrotowymi, które zmieniają orientację świata o 90 stopni.

„Cafundo Creative Studio stworzyło łamigłówkę pobudzającą szare komórki, dość trudną, ale zdecydowanie uroczą. Muszę przyznać, że dobrze się bawiłem, planując swój następny ruch wiedząc, że zmiana będzie prawdopodobnie nieodwracalna.” Sirus Gaming

DANDY ACE – Mad Mimic Interactive

Dostępne na PC, Switch, PS4, Xbox

Pomóż uroczemu magikowi Ace’owi uciec przed złą klątwą rzuconą przez jego rywala, Lele, w tej pełnej akcji przygodzie typu roguelike, stworzonej przez studio Mad Mimic Interactive. Walcz na losowo wybranych poziomach, korzystając z zestawu kart i zaklęć.

„Dandy Ace to rewelacyjna gra typu roguelike, która może konkurować z najlepszymi grami tego gatunku. Choć rozgrywka może być nieco powtarzalna, kolorowa oprawa graficzna i przemyślana mechanika walki z rekompensują to z nawiązką. To wymagająca, ale zabawna gra, na którą warto poświęcić czas.” PC Invasion

DODGEBALL ACADEMIA – Pocket Trap

Dostępne na PC, Switch, PS4, Xbox

Dodgeball Academia to sportowa gra RPG, której bohaterem jest początkujący zawodnik Dodgeballu, Otto. Dołącz do Otto i eklektycznej gromadki postaci, które trenują, bo chcą dominować na boiskach i poza nimi.

„Najlepsze w Dodgeball Academia jest jednak to, że wszystko działa jak w grze RPG. Obmyślać odpowiednią strategię, aby wygrać trudną walkę to duża satysfakcja. Uwielbiam odkrywać świat i dowiadywać się, co wydarzy się dalej w tej zabawnej historii. To nie jest po prostu świetna gra sportowa, to także znakomita gra RPG, która, podobnie jak Golf Story, powinna spodobać się też graczom, których sport nie kręci.” Nintendo World Report

KUKOOS: LOST PETS – Petit Fabrik

Wkrótce dostępne na PC, Switch, PS4, Xbox One

Odkryj wszechświat Kukoos w tej niesamowitej platformówce 3D. Eksploruj szalone, pełne zabawy światy i odkrywaj tajemnice, aby uwolnić zwierzaki, które zostały poddane praniu mózgów. Rozgrywka toczy się w uniwersum Kukoos – uroczych małych stworzeń, które żyją w świecie zdominowanym przez ocean, z tylko jedną wysepką z samotnym drzewem. To magiczne drzewo posiada drzwi, które prowadzą do zupełnie innych krain fantasy.

„Bez wątpienia ma potencjał, by zostać zapamiętana jako jedna z najlepszych brazylijskich gier w historii, jeśli tylko będzie nadal podążać we właściwym kierunku: radosna, urocza gra, zapewniająca rozrywkę na kolejnych levelach, które zachowują równowagę między prostą rozgrywką, a wyzwaniami związanymi ze zbieraniem przedmiotów.” Arkade (pierwsze wrażenia)

RETRO MACHINA – Orbit Studio

Dostępne na PC, Switch, PS4, Xbox

Na planecie pozostało tylko jedno miasto, a zamieszkują je wyłącznie roboty. Jeden robot, wyrzucony z pracy z powodu awarii, ma misję: próbuje się naprawić. Miasto postrzega jednak tego lojalnego pracownika jako zagrożenie, więc wszystkie roboty i systemy obronne zwróciły się przeciwko swojemu byłemu koledze. Retro Machina to jednoosobowa gra akcji i eksploracji, z elementami RPG, osadzona w retro-futurystycznym uniwersum.

„Retro Machina to urocza i dobrze skonstruowana metroidvania, która opowiada o małym robocie, który ośmiela się kwestionować swoje istnienie. Piękna grafika i rozpadający się świat w stylu art deco zrobią wrażenie, a zabawna, ale wymagająca walka i zagadki związane z niewolnictwem robotów zadowolą wielu graczy przez całe 10-godzin trwania rozgrywki.” Finger Guns

STARLIT ADVENTURES – Rockhead Games

Dostępne na PlayStation 4, Android, iOS and Xbox One

Zabierz Bo i Kikki w podróż po fantastycznym świecie, aby odnaleźć i zwrócić gwiazdy, które zostały skradzione z nieba. Użyj szeregu specjalnych zbroi, z których każda posiada unikalną moc, aby pokonać niebezpiecznych wrogów.

„Myślę, że Starlit Adventures to dość zabawna i przyjemna gra dla całej rodziny. Grafika jest urocza, muzyka cudowna, sterowanie jest proste, choć potrzeba trochę czasu, żeby je opanować, a sama rozgrywka jest wyzwaniem i dobrą rozrywką. Polecam wypróbowanie Starlit Adventures graczom lubiącym przygodowe gry platformowe z odrobiną zagadek.” AppAdvice

E-SPORT W BRAZYLII

Interesującym aspektem brazylijskiej branży gier jest rozwój sektora e-sportu. Brazylia jest już jednym z wiodących krajów pod względem liczby profesjonalnych graczy i odbiorców e-sportu, a trend ten nasilił się w okresie izolacji społecznej wywołanej pandemią COVID-19. Oprócz zainteresowania, jakie temat ten wzbudza wśród firm związanych z grami, warto również wspomnieć, że uznane firmy z innych branż również zaczęły inwestować w e-sport i wykorzystywać go jako platformę do promowania swoich marek.

Source: https://mijobrands.com/en/blog/2016/08/what-can-esports-do-for-your-business/

W świecie e-sportu można rozróżnić dwa profile: graczy, którzy występują i widzą w uprawianiu sportu możliwość kariery, oraz widzów, którzy są konsumentami śledzącymi i angażującymi się w turnieje i mistrzostwa, tworząc w ten sposób bazę fanów związaną z brazylijskimi drużynami i gwiazdami.

Coraz większa liczba Brazylijczyków śledzi e-sport, za pośrednictwem różnych platform. Team LOUD, jedna z najbardziej znanych brazylijskich organizacji e-sportowych, jest pierwszą grupą, która osiągnęła 1 miliard wyświetleń na swoim kanale YouTube i jest stale obecna na NIMO.tv, z ponad 300 000 widzów.

Source: Allegra Pacaembu

Aby pomieścić rosnącą liczbę widzów, w Brazylii powstaje obecnie największa na świecie arena do battle royale, która ma otworzyć swoje podwoje w listopadzie 2021 roku. Pacaembu Esports Arena, zlokalizowana na historycznym stadionie piłkarskim, będzie gościć rozgrywki w takie gry jak Fortnite i Free Fire, z obsługą 100 jednoczesnych graczy i miejscami dla 2000 widzów.

W 2020 roku finałowy mecz brazylijskich mistrzostw League of Legends (CBLoL) miał średnią widownię online na poziomie 2,4 miliona osób. Po wzroście zainteresowania e-sportem w czasie pandemii, przewiduje się, że w tym roku widownia wzrośnie jeszcze bardziej.

League of Legends to jedna z najpopularniejszych na świecie gier wideo, stworzona przez Riot Games. Charakteryzuje się drużynowym trybem gry opartym na strategii i pokonywaniu przeciwników.

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) jest jedną z najbardziej popularnych gier typu “first person shooter” (FPS) na świecie. Ma około 500 000 graczy, a na całym świecie odbywa się ponad 1000 mistrzostw CS:GO.

Brazylijscy gracze robią postępy na globalnej scenie e-sportowej. Brazylijscy zawodnicy w e-sporcie są rozpoznawani na całym świecie za swoje wyniki i konkurencyjność. Jedną z najbardziej prestiżowych drużyn w Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) jest MIBR – Made in Brazil.

Made in Brazil (MIBR) to profesjonalna drużyna e-sportowa z Rio de Janeiro, która bierze udział w turniejach CS:GO i Rainbow Six: Siege. Obecnie mają zarówno żeńskie, jak i męskie drużyny grające w CS:GO.

Ninjas in Pyjamas – Rainbow Six: Siege division

Inną wysoce konkurencyjną grą z gatunku “third person shooter” jest Rainbow Six: Siege, w której obecnymi mistrzami świata są również Brazylijczycy. Dywizja Rainbow Six: Siege szwedzkiej drużyny Ninjas in Pyjamas składa się wyłącznie z brazylijskich zawodników, którzy pokonali Team Liquid na Six Invitational 2021, stając się pierwszą brazylijską drużyną, która wygrała turniej.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege to gra typu first-person shooter, w której gracze wykorzystują wielu różnych operatorów z zespołu Rainbow. Różni operatorzy mają różne narodowości, bronie i gadżety.

Alexandre “Gaules” Borba

Środowisko e-sportowe w Brazylii składa się nie tylko z wyczynowych sportowców, ale także z byłych sportowców i innych talentów związanych ze sportem. Alexandre “Gaules” Borba przez wiele lat rywalizował w CS:GO, a dziś jest jednym z najpopularniejszych streamerów gier na świecie, z ponad milionem followersów na Instagramie. W 2019 roku jako jedyny Brazylijczyk pojawił się na liście 10 najchętniej oglądanych streamerów roku, a w 2020 roku walczył o e-sportowe nagrody w kategorii “Streamer roku”.

Bruno “Nobru” Goes

Co więcej, Brazylijczyk Bruno “Nobru” Goes jest uważany za “Neymara wolnego ognia” i jednego z największych streamerów na świecie, którego kanał na YouTube znalazł się wśród 10 najczęściej oglądanych streamów na żywo.

INTZ to kolejny przykład firm związanych z e-sportem rozszerzających swoją działalność poza zawody. INTZ zostało założone w mieście São Paulo, w 2014 roku, z zamiarem stania się klubem e-sportowym. Oprócz posiadania kilku profesjonalnych drużyn, stara się szkolić nowe talenty i osiągnąć równowagę finansową poprzez projekty takie jak „fan partner” (sócio-torcedor).

GRY POWAŻNE: EDUKACJA, OPIEKA ZDROWOTNA I NIE TYLKO

From: https://www.upsidelearning.com/blog/2009/08/07/these-are-not-serious-games/

 O co tyle szumu wokół Serious Games?

Gaming to także poważny biznes! Wiemy, że świetnie jest spędzać czas w deszczowy dzień grając w ekscytujące gry wideo. Ale czy wiesz, że istnieje kategoria gier, których głównym celem jest coś innego niż czysta rozrywka? Serious games, czyli gry poważne są coraz częściej wykorzystywane do wspierania działań w wielu sektorach gospodarki, działając jako skuteczne narzędzia usprawniające takie dziedziny jak edukacja, opieka zdrowotna czy marketing.

Ok, przyciągnęliście moją uwagę! Jak one działają?

Wiele badań wskazuje na korzyści płynące z zastosowania poważnych gier w wielu sektorach. Wykorzystanie mechaniki gier wideo (osiągnięcia, rankingi, nagrody, rywalizacja, poziomy, itp.) może zwiększyć zaangażowanie użytkownika w określone treści, poprawiając jego doświadczenie uczenia się, a tym samym pomagając w zrozumieniu złożonych koncepcji i rozwijaniu nowych umiejętności.

Pomimo nazwy, gry poważne muszą sprawiać przyjemność, aby utrzymać motywację graczy i prowadzić do poprawy wyników. Zabawne elementy poważnych gier przyczyniają się do nauki w przyjemny sposób, sprzyjając komunikacji i koordynacji pomiędzy uczestnikami w celu rozwiązywania problemów. Co więcej, interaktywny charakter środowiska gry może oferować ciągłą informację zwrotną o postępach w dążeniu do celu oraz sprzyjać kreatywności i innowacyjności.

Są one coraz częściej wykorzystywane w szkołach jako skuteczne narzędzia do nauczania dzieci różnych przedmiotów, takich jak historia, biologia, nauki ścisłe i matematyka. W służbie zdrowia poważne gry są wykorzystywane do poprawy leczenia i powrotu do zdrowia pacjentów. Wreszcie, mechanika gier jest wykorzystywana przez firmy do szkolenia pracowników, co pozytywnie wpływa na ich wydajność w pracy.

 Wydaje się, że jest to świetna okazja rynkowa. Jak Brazylia radzi sobie w tej dziedzinie?

Wiele brazylijskich studiów koncentruje się na tworzeniu gier poważnych, zwłaszcza do celów edukacyjnych lub marketingowych, wykorzystywanych przez firmy do promowania swoich produktów i usług. Uważa się, że jest to obiecujący sektor przemysłu gier, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z wykorzystania gier poważnych jako narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych, zwłaszcza w obliczu wyzwań związanych z pandemią. Poniższy krótki klip może dać namiastkę gier poważnych stworzonych w Brazylii.

Chcielibyśmy skorzystać z tej okazji, aby indywidualnie przedstawić kilka brazylijskich firm, które tworzą poważne gry dla takich dziedzin jak edukacja, opieka zdrowotna, marketing i inne.

EDUKACJA

Brazylijskie studia opracowują kreatywne, innowacyjne sposoby ulepszania metod edukacji dla dzieci. Weźmy za przykład firmę PlayMove, która stworzyła cyfrowy stół do nauki poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Dzięki PlayTable dzieci mogą śledzić swój program szkolny, uczyć się języków obcych i wiele więcej.

Truth and Tales, brazylijskiego studia Explot, to aplikacja dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, która oferuje interaktywne bajki, audiobooki i wychowanie fizyczne dla młodszych odbiorców. Opowieści zostały oparte na badaniach Uniwersytetu Stanforda dotyczących nauczania historii. Ćwiczenia zostały opracowane przez profesjonalistę specjalizującego się w jodze dla dzieci.

Studio VR MONKEYS opracowuje produkty z zakresu wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości, aby zapewnić rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów w wielu dziedzinach, takich jak marketing i edukacja. Studio opracowało „Dinos do Brasil”, 30-minutową wirtualną podróż w czasie i przestrzeni w brazylijskiej erze dinozaurów. Podczas tej przygody poruszane są różne aspekty geologiczne, biologiczne i historyczno-kulturowe, co sprzyja krytycznemu myśleniu, refleksji i dyskusji. Projekt będzie na stałe eksponowany w Muzeum Kultury Catavento, najczęściej odwiedzanym muzeum w Brazylii i największym interaktywnym muzeum Ameryki Łacińskiej.

PlaySTEM Academy tworzy gry oparte na astronomii, aby rozwijać umiejętności STEM (Science, Technology, Engineering and Math) u dzieci, inspirując nowe pokolenie do poszukiwania gwiazd. Ich głównym produktem jest Milk Shaky Lab, aplikacja do obserwacji gwiazd, która stanie się „Portalem Mini-Gier Astronomicznych”. Zostanie wydana w grudniu 2021 roku.

OPIEKA ZDROWOTNA

Również w służbie zdrowia gry wideo są wykorzystywane jako ważne narzędzia do poprawy edukacji medycznej i oferowania nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów. W tym kontekście brazylijska firma produkująca gry komputerowe nawiązała współpracę z jednym z najlepszych szpitali w kraju, aby zaproponować nową metodę szkolenia lekarzy i personelu medycznego. Firma MedRoom zaprojektowała ludzkie ciało w wirtualnej rzeczywistości, które może znacznie wzbogacić lekcje anatomii.

Ponadto, brazylijska firma Vivax wykorzystuje terapię rozszerzoną rzeczywistością (ART) w rehabilitacji pacjentów, którzy całkowicie lub częściowo utracili ruchy i funkcje neurologiczne kończyn górnych. Sesje terapeutyczne wykorzystują gry z zabawnymi wyzwaniami, zintegrowane z opracowanym przez firmę sprzętem, robotem ARM (Assistive Rehabilitation Machine). Wraz z czujnikiem peryferyjnym, który rejestruje ruchy pacjenta, oprogramowanie ART przenosi ruchy i interakcje na nośnik cyfrowy; umożliwiając przechwytywanie danych, które pomagają terapeucie w ulepszaniu terapii.

Advergames

Wiele brazylijskich studiów jest zatrudnianych przez firmy zainteresowane wykorzystaniem gier do promowania swoich marek. Jednym z najbardziej udanych w tej dziedzinie jest Webcore Games, który opracował gry dla firm takich jak Amazon, Samsung, Honda, między innymi

Webcore stworzył niesamowitą i zabawną grę dla Amazon Prime Video podczas CCXP 2020, która była dostępna tylko w dniach trwania imprezy. Amazon Prime Video World to gra w stylu „poszukiwanie skarbów”, w której użytkownik musi odnaleźć 10 easter eggów z 7 różnych list, a każdy z nich nawiązuje do serialu platformy, takiego jak „The Boys” czy „American Gods”.

Od Webcore Games pochodzi również nowa gra GameFutebol Globo, definitywna rozgrywka o mistrzostwo Brazylii, promowana przez największą sieć TV Globo. Gra przyciągnęła miliony graczy na mecze przez smartfony i internet.

Gra zawiera wszystkie 25 najlepszych klubów piłkarskich w Brazylii, w tym wszystkie drużyny występujące w 1. dywizji Brasileirão (krajowe mistrzostwa klubowe). Gracze mogą przeżyć dreszczyk emocji podczas strzelaniny pomiędzy swoją ulubioną drużyną a jej największym rywalem lub spróbować rzutów wolnych, które będą wymagały od nich wszystkich umiejętności i atletyzmu.

INNE SEKTORY

Aby sprostać wyzwaniom narzuconym przez COVID-19 firmom chcącym zaprezentować swoje produkty potencjalnym klientom, Venturion wykorzystał całe swoje doświadczenie w tworzeniu rozwiązań w technologii VR do stworzenia Virtual Showroom, trójwymiarowego showcase’u, zdolnego do ujawnienia szczegółów produktów, które są na sprzedaż online, dotyczy to nieruchomości, pojazdów, a nawet maszyn przemysłowych.

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ

FROM: https://giphy.com/explore/wow-love

Technologie wirtualnej rzeczywistości (VR), po wielu latach uważane za niespełnioną obietnicę, w końcu zostały przyjęte przez rynek gier wideo. W najgorszym okresie pandemii nastąpił znaczny wzrost sprzedaży sprzętu i oprogramowania VR, ponieważ coraz więcej osób sięgało po doświadczenia VR, aby zaradzić izolacji wynikającej z dystansowania społecznego.

Przyszłość gier VR wygląda jeszcze bardziej obiecująco, ponieważ pojawienie się nowych bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, w bardziej dogodnych cenach, przyciągnie nowych graczy, zwiększając tym samym bazę użytkowników tej technologii. Co więcej, technologie 5G pozwolą graczom na dzielenie się doświadczeniami VR z przyjaciółmi w grach wieloosobowych.

ARVORE Studio

Brazylijskie studio ARVORE jest jedną z firm tworzących gry, które przekraczają granice wciągających i zabawnych doświadczeń VR. Opracowuje gry i interaktywne narracje z wykorzystaniem najnowszych technologii immersyjnych, takich jak Virtual Reality, Augmented Reality i Mixed Reality. W 2018 roku ARVORE rozpoczął uznaną serię Pixel Ripped z tytułem VR „Pixel Ripped 1989”, a następnie „Pixel Ripped 1995” w zeszłym roku.

Ponadto, interaktywna narracja VR ARVORE „The Line”, opowieść o miłości i rutynie, zdobyła nagrodę Primetime Emmy 2020 za wybitną innowację w mediach interaktywnych i najlepsze doświadczenie VR na 76. festiwalu filmowym w Wenecji.

Niedawno wydana gra VR „YUKI” to propozycja ARVORE na gatunek bullet-hell i roguelike. Gracz wciela się w postać dziecka z wyobraźni i walczy z siłami zła, unikając pocisków i przeszkód. Każda rozgrywka jest jak zupełnie nowa gra, w której można zastosować różne strategie, aby sprostać wyzwaniom.

Eletric Monkeys

Electric Monkeys to brazylijskie studio odpowiedzialne za Gravitational, wielokrotnie nagradzaną grę logiczną VR opartą na fizyce. Osadzona w utopijnej przyszłości gra śledzi podróż Sebastiana, naukowca z niepełnosprawnością fizyczną, który próbuje dotrzeć do głównego reaktora swojego laboratorium. Zabawna mechanika gry skłania do refleksji nad wyzwaniami, przed którymi stają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Bitcake studio

From: https://www.artstation.com/artwork/Xneb5n

DeMagnete VR to przygodowa gra logiczna inspirowana magnetyzmem, opracowana przez studio Bitcake. Gracze mogą używać magnetycznie napędzanych rękawic do rozwiązywania zagadek i przedostania się na szczyt tajemniczej podziemnej jaskini.

Venturion

Laser Storm Arena to kooperacyjna gra arena VR stworzona przez studio Venturion specjalnie dla salonów gier, escape roomów i innych miejsc rozrywki. W tej strzelance VR do 4 graczy współpracuje przeciwko różnym wyzwaniom, takim jak hordy kosmicznych dronów, kosmiczne pasożyty, które chwytają niczego niepodejrzewających graczy za twarze, kosmiczne miecze energetyczne, a nawet gigantyczne kolizje asteroid. Po zakończeniu każdej rozgrywki wynik drużyny jest dodawany do tabeli liderów, pokazując, jak grupa radziła sobie w zestawieniu z innymi drużynami.